Podcasting günümüzde giderek daha da popülerleşiyor. Pek çok yayın podcast versiyonuyla da kullanıcılara sunuluyor. Bu sebeple bir podcast yayınına girişme düşünceleri de giderek ağırlık kazanıyor. Bir podcast başlatmak zor değil ancak yayına başlamak için atmanız gereken adımlar var.

Podcasting, blog yazmaktan çok daha az kalabalık ve rekabetçi bir alan. Eylül 2020 itibariyle yalnızca 1 milyonun biraz üzerinde podcast olsa da diğer yanda 600 milyondan fazla blog var! Bu yazıda, planlamadan yayınlamaya kadar planınızın her aşamasında yol göstereceğiz. Sonunda, nasıl bir podcast hazırlayacağınızı tam olarak öğrenecek ve umarız ki bunu mümkün olan en kısa sürede yapmak için motive olacaksınız!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Planlama 

Bu, bir podcast yapmanız için ilk aşama ve genellikle gözden kaçırılıyor. Bir dizüstü bilgisayar veya beyaz tahta almaktan çekinmeyin, böylece podcast’inizi bir profesyonel gibi planlamaya başlayabilirsiniz. 

Podcast’inizin belirli bir konuya veya nişe odaklanmasını hedefleyin. Tercihen yüzden fazla bölüm boyunca bahsedebileceğiniz bir konuyu belirlemeye çalışın ancak bu konu potansiyel kitlenize hitap etmeli. Daha popüler hale geldikçe konunuzu her zaman genişletebilirsiniz.

Yardımcı sunucu ister misiniz?  

Birlikte podcast yapmak istediğiniz bir arkadaşınız var mı? Yardımcı sunucunuz varsa podcast yapmaya başlamak çok daha kolay olabilir. Bir konudaki bakış açısını ikiniz de paylaşıyorsanız, doğal olarak daha ilgi çekici bir konuşma yapacaksınız. Ayrıca düzenleme, tanıtım ve daha fazlasını içeren ek görevleri bölüşebilirsiniz.

Yine de olumsuz taraflar olabilir. Uzun vadede ikinizin de bu projeye bağlı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca her hafta ne zaman kayıt yapacağınızı bilmeniz için baştan bir program belirlemeniz de yardımcı olacaktır. Yine de bu bir kural değil. Yardımcı sunucunuz ayrılırsa, podcast’e o olmadan da devam edebilirsiniz. Ya da tek başınıza başlayıp daha sonra bir ortak sunucu ekleyebilirsiniz.

Eylül 2020 itibariyle yalnızca 1 milyonun biraz üzerinde podcast olsa da diğer yanda 600 milyondan fazla blog var! Click To Tweet

İsim seçimi

En iyi Apple Podcasts listelerine bakarsanız, çeşit çeşit isimler göreceksiniz. Bazıları yayınlarının ne hakkında olduğunu açıklarken diğerleri pek de bir şey ifade etmiyor. Konunuzun içeriğinden daha geniş bir isim seçmeye özen göstermek bu noktada önemli. Çünkü zamanla konunuzu genişletmeyi düşünebilirsiniz ve seçtiğiniz isim dar bir alanı işaret ediyorsa potansiyel takipçilerinizi kaçırabilirsiniz. Podcast’iniz için bir alan adı satın alabilir ya da Bluehost web barındırma planıyla ücretsiz bir alan adı elde edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayın formatı

 • Uzunluk

Belirli uzunlukların podcast’ler için mükemmel olduğunu iddia eden bir dizi “uzman” bulacaksınız. Sorun şu ki, bu sadece bir tahminden ibaret. Ortalama araç sürüş süresi olan 28 dakikalık bir podcast ya da insanlar bundan daha uzun süre ilgilenemezler korkusuyla bir saatten az yayın yapmanıza gerek yok. Beş dakikalık podcast’ler de var, altı saatlik podcast’ler de… Sizin için uygun olanı bulmanız önemli. 

 • Stil

Röportaj şeklindeki podcastler popüler ancak bu, sizin de bir tane yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Zamanın yarısında tek başınıza veya ortak sunulan bir formata yer verebilir ve diğer yarısında da soru-cevap gerçekleştirebilirsiniz. Röportaj yapmanın en büyük yararı, yeni dinleyiciler edinmeye çok yardımcı olması. 

 • Bölüm formatı

Peki bölümlerinizde neler olacak? Hangi düzende ilerleyeceksiniz? Popüler podcast’ler için farklı bölüm formatlarının bir sürü örneği var.

İşte bir örnek:

 • Tanıtım
 • Giriş Müziği
 • Hoşgeldiniz bölümü
 • Reklam
 • Röportaj
 • Harekete Geçirici Mesaj (“Bizi iTunes’da inceleyin!”)
 • Outro Müzik

Bu aşamada yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Farklı segmentler, sosyal medyada küçük klipleri paylaşmayı da kolaylaştırır. Ancak, yayınladığınız her bölüm için hem tekrar eden dinleyicilere hem de yeni dinleyicilere sahip olacağınızı unutmayın, bu yüzden her ikisiyle de konuşmaya çalışmalısınız.

Son olarak çok sık kullanılmayan ancak size de uyabilecek bir dizi başka format var. 

 • Yuvarlak masa: Bir düzenli sunucu ve birkaç konuk, belirli bir konu hakkında konuşur.
 • Belgesel: Bir anlatıcı size çeşitli röportajlar, konuşmalar ve yerel klipler aracılığıyla rehberlik eder.
 • Docudrama: Drama ve belgesel karışımı. Eğlenceli bir şekilde öğrenmeyi ve bilgi sunmayı vadediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapak seçme

Kapak resminiz, çoğu insanın en sevdikleri podcast uygulamasında gezinirken göreceği ilk izlenimdir. Yayınınızı sosyal medyada paylaştığınızda birinin gördüğü resim de olabilir. Biraz bütçeniz varsa, sizin adınıza oluşturulması için bir profesyonelden destek alabilirsiniz. 

Giriş müziği

Giriş müziği hemen hemen her podcast yayınında karşımıza çıkıyor. Dinleyicileri harekete geçiren ve temanızla bağlantılı bir giriş müziği seçmek, yayınınıza daha dinamik başlamanızı sağlar. Giriş müziğinizi kendiniz yapabilir ya da PremiumBeat gibi profesyonel jenerik müzik sitelerinden destek alabilirsiniz.

Mikrofon seçimi

Ses kalitesi önemlidir, ancak podcast yayınlamak adına kaliteli bir mikrofon elde etmek için tonla para dökmeniz de gerekmez. En popüler podcast mikrofonlarından biri Audio-Technica ATR2100x-USB’dir. Hem bir USB mikrofondur hem de kayıt ekipmanınızı yeni bir mikrofona ihtiyaç duymadan yükseltmenize olanak tanıyan bir XLR bağlantısına sahiptir.

Ortak sunucunuz olacaksa ses tonlarınızın ve yüksekliklerinizin uyumuna göre bir mikrofon tercih etmelisiniz. Doğru mikrofonu seçerseniz basit USB mikrofon ayarları harika sonuçlar verebilir.

Podcast konukları

Bir röportaj formatı yapıyorsanız şimdi podcast’inizde kimlerin olmasını istediğinizi bir araya getirmenin tam zamanı! Ardından da seçtiğiniz kişilere ulaşmaya başlamalısınız. Acuity Scheduling gibi bir hizmeti kullanmanız yardımcı olabilir. Böylece kullanıcılar sizin için uygun tarihlerde doğrudan takviminizden rezervasyon yapabilir. Ayrıca onlardan Skype kullanıcı adları gibi belirli bilgileri veya sizinle program yaptıklarında okuyabileceğiniz bir giriş bilgisi isteyebilirsiniz.

Eğer konuklarınız ya da ortak sunucunuz ile aynı mekanda değilseniz ve farklı lokasyonlardan yayın yapacaksanız Squadcast gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayın planlaması

Bir mikrofon ve düzenleme yazılımınızı kurduğunuzda, “Kaydet”e basmaya hazırsınız ama ne söyleyeceksiniz? Yayın planlaması işte burada devreye girer. Podcast yayınınızı kelime kelime okunacak bir makaleye dönüştürmek kolay görünebilir, ancak sanıldığı kadar kolay olmadığını göreceksiniz. 

Başlangıç ​​olarak her seferinde tüm bölümünüzü yazmak giderek üşenmenize sebep olacaktır. Ayrıca alışkın değilseniz podcast sırasında yazı okuyormuş hissi vermekten kaçınmak gerçekten zordur. Podcasting’in samimi doğası, bir konuşmanın aksine bir sohbet formatına çok daha uygundur. Bu sebeple yayın akışınızı kelimesi kelimesine yazmak yerine konu başlıklarınızı listeleyebilirsiniz.

Podcasting'in samimi doğası, bir konuşmanın aksine bir sohbet formatına çok daha uygundur. Click To Tweet

Şablon oluşturma

Başlamadan önce bir podcast bölümünü her kaydettiğinizde yeniden kullanabileceğiniz bir şablon oluşturmanız çok daha kolay olacaktır. Bunun anlamı, giriş ve çıkış müziğinizin yerleştirilmiş olması, reklam spotları için yerinizin yanı sıra sesiniz veya röportaj yaptığınız kişi için boş yerleriniz olması.

Mikrofona konuşmak

Bir podcast yayınında konuşmak sanıldığından daha zor olabilir. “Kendi kendinize konuştuğunuzu” veya “mikrofonla konuştuğunuzu” hayal ederek bunu kendiniz için daha da zorlaştırabilirsiniz. Bunun yerine, tek bir kişiyle konuşmaya odaklanın. Zihninizde karşınızda biri olduğunu ve onunla konuştuğunuzu da düşünebilirsiniz.

Bu karakter sizin dinleyici kitlenizi temsil etmeli. Bu kişiyi yaratırken ne kadar ayrıntıya girdiğiniz size bağlı. Bu, dinleyen herkesin doğrudan onlarla konuştuğunuzu hissetmesini sağlar. Bu da zamanla ilişkiler kurmaya ve onları güçlendirmeye yarayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kayıt ve düzenleme 

Bir podcast kaydetmeniz için gereken minimum şey, USB mikrofonu ve internete erişimi olan bir bilgisayar. Genel bir kural olarak kurulumunuz ve ekipmanınız ne kadar sınırlı ve düşük maliyetli olursa, yayınınızın ses kalitesi o kadar sınırlı olacaktır. Ayrıca ses ekipmanına büyük miktarlarda para harcamadan önce başlamak ve keyif alıp almadığınızı görmek çok daha iyi.

Sesi kaydetmek ve düzenlemek için bazı yazılımlara ihtiyacınız olacak. İyi haber şu ki bunun için birkaç seçenek var ve bunlardan birinin size hiçbir maliyeti de yok. 

 • Alitu (kolay uygulama)

Daha önce düzenleme yazılımı kullanmadıysanız, GarageBand veya Audacity’deki basit eylemler bile oldukça korkutucu olabilir. Anlaşılabilir bir durum; ses üretimi tamamen farklı bir jargonla dolu! Bu noktada Alitu programı yardımcı olabilir.

Bu, kafa karıştırıcı birçok teknik parçayı otomatikleştiren ve pratik olarak sizin için bölümünüzü oluşturan bir “podcast oluşturma” aracı. Hepsi doğrudan tarayıcı üzerinden yapılabiliyor, dolayısıyla program indirmeye gerek yok ve internete bağlı herhangi bir bilgisayarda çalışıyor. 

 • Gürültüyü ve istenmeyen sesleri temizler
 • Müzik eklemenize izin verir
 • Ses segmentlerinizi bir araya getirmenize yardımcı olur
 • Bölümlerinizi doğrudan yayınlar

Alitu, tema melodisi veya bölümler arasında geçişler olarak kullanabileceğiniz bir müzik ve jingle kitaplığı da içeriyor. İster yeni başlayan bir kullanıcı olun, ister prodüksiyon sürenizi büyük ölçüde kısaltmak isteyen deneyimli bir podcastçi olun, Alitu bu aşamada büyük rahatlık sağlayacaktır. 

 • Audacity (ücretsiz uygulama)

Audacity de kaliteli ve ücretsiz bir ses düzenleme uygulaması. Çoğu kişi için tüm podcast ihtiyaçlarını karşılar. Diğer ses düzenleme yazılımlarına benzer ancak diğerlerinin çoğu, başlarken ihtiyacınız olmayan daha gelişmiş özellikler sunar. Popüler seçenekler Adobe Audition ve Audacity’dir ve her ikisi de Mac ve PC ile çalışır. 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podcast yükleme

Podcast’inizi herkesin duyması için yayınlamak adına, bazen medya sunucusu olarak adlandırılan bir podcast yükleme hesabına ihtiyacınız olacak. Medya veya podcast kaynakları, sesinizi depolayan ve dinleyicilerinizin podcast’inizi dinlemesine, indirmesine ve abone olmasına olanak tanıyan hizmetlerdir.

Podcast sürecine dair yaygın bir yanılgı da podcast’inizi iTunes gibi yerlere yükleyebileceğinizdir. Aslında durum bu değil. Ses dosyalarınızı barındırmak için bir medya depolama hizmetine kaydolmanız gerekir ve bunları sunmak için sitelerinde bir sayfa kurabilir veya bunları kendi mevcut web sitenize yerleştirebilirsiniz. En çok kullanılan dört podcast depolama sitesi;

 • Buzzsprout
 • Captivate
 • Transistor
 • Soundcloud

Çoğu kaynak, uygun araçlar sunarak yayınınızı Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts ve diğer popüler noktalara taşımayı kolaylaştırırlar. Ayrıca bu depolama servislerine kaydolduğunuzda, genellikle bununla birlikte ücretsiz bir web sitesi de alırsınız. Buzzsprout, Captivate ve Transistor gibi siteler size yayınınız için basit ama iyi görünümlü bir site sunacaktır. Siz yeni bölümleri yükledikçe, depolama servisi de RSS beslemenizi otomatik olarak günceller ve listelediğiniz podcast dizini de yeni bölümünüzle güncellenir.

Türkiye’nin popüler podcast yayınları

Ülkemizin popüler podcast yayınları genellikle kültür ve eğitim üzerinde yoğunlaşıyor. 

Kültür alanında ilk beş sıra şöyle;

 • Fularsız Entellik
 • O Tarz Mı?
 • Nasıl Olunur
 • Kendimiz İçin Yapıyoruz
 • Bunu ben de yaparım

Eğitim kategorisinin en popülerleri de şöyle:

 • The English We Speak
 • Nereden Başlasam?
 • 6 Minute Vocabulary
 • English Hour (İngilizce Saati)
 • 6 Minute English

Teknoloji ve bilim podcast’leri de şöyle sıralanıyor:

 • Apple Events
 • Zihnimin Kıvrımları
 • Biyografik Bilim: Bilim İnsanlarının Ağzından Hayatları
 • Açık Bilim Podcast
 • Bahri Karacay ile Bilim

Tamamen eğlence üzerine kurulu olan yayınlar da mevcut: 

 • umarim annem dinlemez
 • KALT’ın Podcast’i
 • Anormal Şartlar Altında
 • Deniz Göktaş’a Ayıracak Vaktim Yok
 • Anormal Şartlar Altında

Sağlık alanında yayınlar daha az olsa da şu podcast’ler öne çıkıyor:

 • Merdiven Altı Terapi
 • Kendine İyi Davran
 • Psikiyatri ve Duvarın Ardı

 

Tüm bu içerik pazarlaması sürecini profesyonel bir ekibe teslim etmek isterseniz bize ulaşabilirsiniz.