Video içerikler, önemi her geçen gün artan içerik pazarlamasının en etkili ve eğlenceli yöntemlerinden biri. Özellikle komplike bilgileri aktarmada en ideal araçlardan biri olan videolar, hedef kitleyi ikna etme ve ürün pazarlamada da büyük rol oynuyor. İyi ama hangi tür videoları tercih etmek gerekiyor? Hem kurumların hem de bireylerin dikkatini çeken en popüler video içerik türleri, stratejinizi belirlemede size yol gösterebilir.

Eğitici Video İçerikleri


Aslında herkes günlük hayatın çeşitli alanlarındaki sorunlarını çözmek için bir şekilde para harcıyor. Ancak kişiler genelde problemleri çözmek için ne tarz bir ürüne veya hizmete ihtiyaç duyduklarını bilmiyorlar. İşte pazarlama da burada devreye giriyor. Ürün ya da hizmetin açıkça reklamını yapmadan, problemin çözümüne dair eğitici bir video içerikle etkileşim sağlamak mümkün.

Bu videolar, hedef kitlenizin ihtiyacı olan faydalı ve değerli bilgileri sunuyor, kurum itibarını ve marka bağlılığını doğrudan artırıyor. Eğitici videolar, yeni hedef kitlelere ulaşmada da etkili. Çünkü küçük bir soruna bile pratik bir çözüm sunduğunuzda, potansiyel müşterinin size olan güveni artıyor. Sosyal medya hesaplarında yoğun olarak paylaşılan öğretici videoların, kurumunuzu, ürününüzü veya hizmetinizi başarıyla anlatan en etkili video içerik türü olduğunu söyleyebiliriz.

Açıklayıcı Video İçerikler

Potansiyel müşteriler sorunlarına pratik çözümler bulduktan sonra ellerinde olan seçenekleri düşünmeye başlıyor. Tam da bu aşamada hizmetinizi net ve anlaşılır anlatırken markanızı da ilgi çekici bir şekilde lanse etmelisiniz. Ortalama 1-2 dakikalık açıklayıcı videolar bu boşluğu doldurmak için gerçekten iyi bir format. Ürün veya hizmetinizin onların problemlerini nasıl çözdüğünü ortaya koyan bu videolar, hikayeleri ve dikkat çekici içerikleriyle diğer formatlardan biraz daha farklı. Stratejik kampanyalarınızda birlikte kullanacağınız eğitici ve açıklayıcı videolar müşterilerinize kurumunuzla ilgili etkili bir deneyim yaşatıyor. Biri sitenizin desteğiyle sorunları nasıl çözeceklerini öğretirken diğeri olası çözümlerin nasıl uygulanacağını açıklıyor. Tabii her açıklayıcı videonun sonuna, pazarlama amaçlarınızla uyumlu ve karşınızdakini harekete geçirecek bir mesaj eklemeyi unutmayın.

Tanıtım Videoları

Potansiyel müşterileriniz sorunlarıyla ilgili bilgi alıp çözüme ulaştıktan sonra sıra karar verme aşamasına geliyor. Artık ürün ya da hizmetinizin özelliklerini inceleyip hangi markanın daha iyi olduğunu anlamak için sizi rakiplerinizle kıyaslayacaklar. Bu noktada ürününüz hakkında ayrıntılı bilgiler vererek satın almaya teşvik eden tanıtım videoları (demo) devreye giriyor. Hedef kitleniz para vereceği ürünün özelliklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını incelemek isteyeceği için bu videoların süresi 10 dakikaya kadar çıkabilir.

Tanıklık, Referans Videoları (Testimonial)

 Üçüncü bir tarafın onayı ürün, hizmet veya kurumunuzun marka güvenilirliğini yaratmak için mükemmel bir yoldur. Hedef kitleye ürün veya şirket hakkında bilgi vererek neden sizi seçmeleri gerektiği, doğru ve yaratıcı bir üslup kullanan kişilerce uygulanabilir. Ünlü isimlerden destek alınması, en çok tercih edilen bir strateji olsa da bütçesinin oldukça yüksek olacağını hatırlatmakta fayda var. Ancak ürün ya da hizmetle uyum sağlıyorsa ünlü olmayan bir kast da etkili olabilir. Örneğin bir deterjan markasının ev hanımlarından görüş alması gibi…

Hakkında Videoları

Şirket çalışanlarının katılımları ile ekibinizin nasıl çalıştığını, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına hangi hızda cevap verdiğini gösteren hakkında videoları, marka güvenini artıran alternatif bir video içerik formatıdır. Şirket CEO’sunun desteğiyle hikaye ve mesajınız çok daha etkili olabilir.

Modern dünyanın en iyi pazarlama iletişimi araçlarından biri olan videolar, ihtiyacınız olan doğru formatta yapılırsa içerik üretimi ve yönetimine farklı bir soluk getirerek kısa vadede büyük başarılara imza atmanıza yardım edebilir. İşin en önemli ayrıntısı doğru video türünü seçebilmek.

Video içeriğe mi ihtiyacınız var?

[mkd_button size=”” type=”” text=”Bizimle İletişime Geçin” custom_class=”” icon_pack=”font_awesome” fa_icon=”” link=”http://contentive.com.tr/iletisim/” target=”_self” color=”” hover_color=”” background_color=”” hover_background_color=”” border_color=”” hover_border_color=”” font_size=”” font_weight=”” margin=””]