Kaliteli hazırlanmış şirket blogu, internet sitesi trafiğini ve şirketinize olan ilgiyi artırır. Kurumsal blog sayesinde, yeni ve mevcut müşterilerinizin gözündeki değeriniz artar ve rakipleriniz arasından sıyrılarak öne çıkarsınız. Bunu biz değil, araştırmalar söylüyor: Aktif blog içerikleri olan şirketler, internet sitelerine yüzde 55 daha fazla trafik alıyor.

Marka blogu içerikleriyle müşterilerinizi rahatsız etmeden markanızı anlatmanız mümkün. Ancak kurumsal bloglarda vereceğiniz mesaj oldukça önemli. Bu yüzden hedef kitlenizi ve müşterilerinize vereceğiniz mesajları belirleyin ve ona göre içerikler yayınlayın.

Kurumsal blog nedir, ne değildir?

Kurumsal blog; markanın ürün, hizmet ve/veya vizyonunu anlatırken hedef kitlesine fayda sunacak şekilde içerik ürettiği bir platformdur aslında. İçerikler kullanıcılar veya müşteriler tarafından paylaşılır ve böylece marka bilinirliği artar. Hatta yorumlar ve paylaşımlar sayesinde, müşterilerle etkileşime geçilerek marka hakkındaki geri bildirimleri de öğrenme şansı elde edilir. Kurumsal bloglar tanıtım amaçlı olmayan ve düzenli olarak yayınlanan içeriklere odaklanmalıdır.

Genellikle potansiyel müşteriyi çekmeyi ve önceden tanımlanmış hedef kitleye bilgi sağlayarak marka adına ticari dönüşümü artırmayı sağlar. Bloglarda doğrudan promosyon olmasa bile, doğrudan ve dolaylı yollarla iş hedeflerinize hizmet edebilir.

Kurumsal bloglar birden fazla pazarlama hedefi sunar

 • Marka bilinci oluşturma
 • Potansiyel müşteriye bilgi sağlama
 • Hedef kitleyle bağlantıya geçebilme
 • Üreticiye ve yöneticiye yol gösterme
 • Müşterilerle ilişki kurabilme
 • Olumlu halkla ilişkiler çalışmaları (PR)
 • Etkili pazarlama
 • Geri bildirim
 • İnternet sitesine trafiği, aboneliği artırma

Kurumsal blog neden önemli?

 • Kurumsal blog yazarlarının yüzde 56’sı, marka bloglarının şirketlerin sektörde düşünce lideri olarak konumlanmasına yardımcı olduğunu söylüyor.
 • Şirketlerin yüzde 81’i, kurumsal blogların markalar için kritik öneme sahip olduğunu belirtiyor.
 • Kurumsal blog üreten şirketler, blogu olmayan şirketlere göre yüzde 55 daha fazla internet sitesi ziyaretçisine sahip.
 • Kurumsal blogu ziyaret edenlerin yüzde 97’si sitede bulunan yönlendirme bağlantılarına tıklıyor.
 • İşletmelerin yüzde 69’u, potansiyel müşteri kazanımlarının kurumsal blog sayesinde olduğunu belirtiyor.

Kaynak: impactbnd.com

Kurumsal blog içeriğinin değerini keşfedin

Şirketler değerli içeriği olan işler yapıyor ve bunun farkında değil. Kurumsal blog satış süresi boyunca ilgili içeriğin değerli bir kaynak merkezi oluşturması için mükemmel bir pazarlama aracı sayılabilir. Şirketteki organizasyonel uzmanlıklarını müşteriyle ve hedef kitleleriyle paylaşan kurumsal bloglar, aslında farkında olmadan canlı bir müşteri iletişim merkezi kurabilirler.

Kurumsal bloglar satış stratejilerinin yanı sıra, potansiyel müşteri oluşturma ve müşteri sadakatını desteklemek için içerik sağlamada önemli rol oynayabilir. Daha da önemlisi güncel konular ve tartışmalarla yakından ilgilenen içerikler oluşturmak, hayatın içinden geri bildirimler almaya yardımcı olabilir. Sonuç olarak, başarılı bir şirket blogunun tutarlı bir içerik pazarlama stratejisine ihtiyacı vardır.

Kurumsal iletişimde içerik pazarlamanın rolü

Çoğu kurumsal şirket içerik pazarlamasına yatırım yapıyor. Araştırmalara göre şirketlerin yüzde 91’i içerik pazarlama yöntemlerini kullanıyor. Ancak içerik pazarlama tarafına oldukça az bütçe ayırılıyor. Bu da birçok şirketin içerik pazarlamasının henüz ilk aşamalarında olduğunu gösteriyor.

Kurumsal blog örnekleri

Quick Sigorta – Q Blog

Farklı ihtiyaçlar için düzenlenmiş sigorta ürünlerini müşterileriyle buluşturan Quick Sigorta, Q Blog’da müşterilerine ulaşıyor. Otomobilden sağlığa, iş dünyasından teknolojiye birçok kategoride blog yayınlayan Q Blog, güncel ve özgün blog içerikleriyle hedef kitlesine ulaşıyor.

Colin’s – Colin’s Blog

Jean odaklı moda ürünlerinin öncüsü Colin’s ilhamını gençlikten, sokaktan ve özgürlükten alıyor. İnternet ve mağaza satışlarıyla ürünlerini müşterilere sunan bu marka blog sayfasında, stil, sokak, müzik ve jean kategorilerinde düzenli olarak içerik yayınlıyor.

Cigna Finans – İyi Hisset

Sizi ve ailenizi güvence altına alan Cigna Finans çeşitli sigorta ürünleriyle geleceğe güvenle bakmanıza yardımcı oluyor. Kurumsal blog olarak İyi Hisset’i oluşturan Cigna Finans, bu blog sayfasında, sağlığınıza destek olacak A’dan Z’ye her konuya yer veriyor. Geniş kapsamı olan bu kurumsal blogda, spordan kültür sanata, kariyerden birikime, aile ilişkilerinden yeme içmeye kadar birçok konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Şirketiniz için kurumsal blog oluşturmak istiyorsanız, özgün içerikler yaratan ve birçok şirketin kurumsal bloglarını yöneten Contentive İçerik Ajansı’yla hemen iletişime geçin.