İnternet sayfanıza bir makale yazmak için bilgisayarınızı açtınız ama ne yazacağınıza dair bir fikriniz mi yok? İşlerine bağlantı oluşturmak ve sayfalarının trafiğini artırmak isteyenler için her gün yaratıcı yeni içerikler üretmek zorlayıcı olabilir. Bu nedenle içerik üretmeyi kolaylaştıran en etkili 10 taktiği bugün sizin için bir araya getirdik.

Neler güncel? Neler trend?

Sektörünüzdeki insanlar şu anda ne konuşuyor? Hangi konular güncel? Bunları bilmek size gönderileriniz için mükemmel konu fikirleri verebilir.

Okuyucularınıza bir şeyi nasıl yapabileceklerini gösterin

Hali hazırda çok iyi bildiğiniz bir şeyin nasıl yapıldığını göstermek de oldukça ilgi çekici olabilir. Ayrıca sizin için yazması fazlasıyla kolay olacaktır. Zorlanırsanız bir arkadaşınızın size e-posta atarak tavsiye istediğini düşünün. Böylece çok daha samimi bir yazı diline de kavuşabilirsiniz.

“Nasıl yapılır” makaleleri SEO’nuz için de faydalıdır. Birçok kişi tarafından sıklıkla aranan bir kelime grubu sizi aramalarda üst sıralara taşıyabilir.

Forumları takip edin

Birçok sektör popüler forumlara ya da topluluk gruplarına sahiptir ve buralarda sektörü tartışırlar. Forumlarda her ne kadar yoğun bir konu akışı olsa da hangi konuların ilgi çektiğini saptayabilirsiniz. İşte size konunuzu seçmeniz için ideal bir ortam!

Popülerleşmiş bir gönderinizin devamını getirin

Hollywood’u örnek alın ve devamını getirin! Blogda geriye giderek en ilgi çeken birkaç konunuzu bulun. Bu konunun devamını getirmek o gün yazdığınız gönderinin beğenilerini bile geçebilir.

Anahtar kelime planlayıcı kullanın

Hiç kimse okunmayacak bir yazıyı yazmak istemez. Öyleyse neden insanların merak ettikleri konulara yönelmeyesiniz? Popüler anahtar kelimelerin peşinde koşmak sizi bu merak edilen konulara ulaştıracaktır. Bunu yapmak için popüler Twitter, Facebook hashtag’lerini takip edebileceğiniz gibi Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı’nı da kullanabilirsiniz. Bir kelime ya da kelime grubu yazdığınızda aniden alakalı konuların bir listesi karşınıza çıkacak. İstatistikleri görmek de ilgi çekici konulara yönelmenize destek olabilir.

En büyük hatanız hakkında da yazabilirsiniz

Paylaşması ve üzerine tartışması ne kadar güç olsa da hatalar, bilgi ve eğlence kaynağı olabilir. Gururunuzu bir kenara bırakıp başkalarının da aynı hatayı yapmaması için deneyimlerinizi paylaşın.

Başarılı biriyle röportaj yapın

Ünlü ya da başarılı biri ile e-posta aracılığıyla röportaj yapabilir ve cevapları blogda yayınlayabilirsiniz. Popüler konular hakkında bilirkişiler, sosyal medya fenomenleri bile ilgili yazınızın bir parçası olabilir.

Başka bir makaleyle uyumlu/çelişen bir gönderi yaratabilirsiniz

Okuduğunuz bir makale ile tamamen çeliştiğiniz oldu mu? Hiçbir noktasına katılmadığınız bu makaleye karşıt bir yazı yazarak hem kendinizi rahatlatabilir hem de fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Böylelikle etik sınırlarını aşmadığınız sürece güzel bir tartışma ortamı da yaratmış olursunuz.

Liste yaratın

Dergi kapaklarından internet sayfalarına kadar vazgeçilmez içeriklerin başında listeler geliyor. Her konuda hazırlanabilirler, okuması kolaydır, akıcıdırlar ve eğlencelidirler. Listeleri herkes sever. Yazması da bir o kadar kolaydır. Konunuzu bulun, listenizi oluşturun ve her maddenin altına birkaç cümle kurun.