Blogunuzda yayınlayacağınız yazılar için belki de gecenizi gündüzüne katacaksanız. Ama bundan önce, ince eleyip sık dokumanız gereken önemli bir konu var: Bloga koyacağınız uygun ismi seçmek! Bunun için saatler, günler, haftalar hatta ve hatta aylar harcayabilirsiniz. Çünkü bu gerçekten zahmetli ve zor bir karar! Ne de olsa seçtiğiniz isim, blogunuzun kaderini olumlu veya olumsuz anlamda belirleyebilecek etkiye sahip…

Şimdi gelelim blogun ismini nasıl seçmek gerektiğine…

 

1. Blogun Konularını İyi Analiz Edin

Başlamak için en güzel yol, bir kağıt ve kalem ile oturup, yeni blogun kapsayacağı konular üzerine düşünmek ve aklınıza gelen her kelimeyi yazmak. Blogun içerdiği konularla ilgili genel bir kelime üzerine düşünmek nokta ataşı gibi gözükebilir ama blogun biraz daha spesifik ve biraz da çetrefilli konuları üzerine düşünmek de isim ararken fayda sağlayacaktır.

Aklınıza gelen her şeyi yazın. Bir sürü kelime not alın. Mesela, yeniden dizayn edilmiş ikinci el bisikletlerle ilgili bir blog hazırlayacaksınız, o zaman kağıda ilk akla gelen bisiklet, pedal, kask, tarzı kelimeleri yazarsınız. Ama önemli olan şey, bunu yaparken kağıda yazacaklarınız konusunda yaratıcılığınızı sınırlandırmamak. Sıradan olmayan, daha esprili bir isim üzerine de düşünün. Daha derine kazın yani. Yazdıkça markalaştıracağınız blogunuzun mükemmel ismi için bir kıvılcım yanacak, kelimeler kendiliğinden dökülüverecektir.

10-20 tane yazdıktan sonra, içinize daha çok sinenleri yuvarlak içine alın, diğerlerini de silin gitsin!

 

2. Editoryal Dil ile Blogun İsmi Uyumlu Olsun

Blogunuzda nasıl bir dil kullanacağınız hakkında da düşünün. Çünkü blogunuzun başlığı ve dili birbirine zıt ise bunu emin olun ki okuyucu fark eder. Mesela, ciddi bir dil mi kullanacaksınız yoksa eğlenceli ve neşeli bir dil mi? Belki de basitçe ve doğrudan bir dil olacak kullanacağınız… Hangi birini kullanırsanız kullanın başarı elde edebilirsiniz, sadece içeriğin ve başlığın aynı tarzda olduğuna dikkat edin.

Bir önceki maddede çıkardığınız başlık alternatiflerine bir de bu gözle bakın. Uygun olmayanları eleyin.

Tüm bunlar yapıldıktan sonra, eğer ki hala içinize sinen doğru kelimeyi bulamadığınızı düşünüyorsanız, vazgeçmeyin düşünmeye devam edin. İçinize sinmeyen bir isimle sakın yola çıkmayın!

 

3. Hedef Kitleye Odaklanın

Alice’in Harikalar Diyarı’nı okudunuz mu? Eğer ki okuduysanız, harikalar diyarının ortasında Cheshire Kedisi’nin amaçsızca dolanan Alice’e yaptığı konuşmayı da hatırlayacaksınız.

“Gittiğim yol neresi?” diye sorar Alice kedilere. “Nereye gitmek istiyorsun” der Cheshire Kedisi. Alice’in nereye gittiği belirsizdir. Bunun üzerine kedi, Alice’e şunu söyler, “Nereye gideceğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yoktur.”

Yani hedef kitlenizi belirlemeniz çok önemli. Hedef kitleniz blogunuzun ismini garipserse işiniz çok zor! Dolayısıyla hedef kitle olarak kimi istediğinizi bilmek çok önemli. Bu noktada şu dört maddeyi es geçmeyin:

– Hedef kitlenin yaşı, cinsiyeti, lokasyonu, gelir seviyesi, eğitimi vs.

– Hedef kitlenin alışkanlıkları, değerleri, yaşam tarzı vs.

– Blogun içeriği neye, nasıl faydalı olacak?

– Hedef kitleden beklentiniz ne? Okumaları mı, paylaşıp yorum yapmaları mı, satın almaları mı?

Her şeyden önemlisi, emin olmanız gereken şey, blogun başlığı ideal okuyucunun önem verdiği ve arzu ettiklerini yakalayan bir başlık olmalı. Yani, paylaştığınız yazılar blog için önemli olsa da okuyucuyu sitenize yönlendirecek ilk şey ismidir.

 

4. Seçtiğiniz İsmin Daha Önce Başka Biri Tarafından Kullanılmadığından Emin Olun

Sonunda yaptınız!

Sadece potansiyel isimleri listelemekle kalmadınız bir sonuca varıp tüm geniş web dünyasının görüp görebileceği en sükseli ve ezber bozan ismi siz buldunuz!

Üzerinizden bir ağırlık kalktı, şimdi rahatladınız, öyle değil mi?

Hayır tabii ki. Keşke bu kadar kolay olsaydı.

Dijital özgünlük konusu var bir de. Dünyada düzenli internet erişimi olan 3.17 milyar insan var ve de bu sayı sürekli olarak yükselişte. Yani, blogunuza bulduğunuz o mükemmel ismi sizin gibi bir başkası ya da başkalarının da düşünüyor olabilme ihtimali çok fazla. Bu sebepten dolayı parmaklarınızı hızlandırın ve de düşündüğünüz ismin çoktan alınıp alınmamış olduğunu kontrol edin!

Bunun yanı sıra rakiplerinizin veya benzer içerikli blogların isimlerini araştırmak da size hem ilham verir hem de farklı isimler bulmak yönünde teşvik eder.

 

5. Sadece Bugünü Değil İlerisini de Düşünün

Potansiyeli olan anlamlı bir isim seçtiniz ama, şunu da belirtmekte fayda var ki seçtiğiniz ismin sadece günümüz şartlarına değil, bir 10 yıl sonrasında da kullanılabilir olmasına önem vermelisiniz.

Bir diğer konu ise, kendinizi her ne kadar Nostradamus olarak görseniz de, web dünyasında bir anda neler olabileceğini asla bilemezsiniz dolayısıyla blogda ve de blog isminizde her türlü argo kelimeden ve kötü sözden uzak durmalısınız. Ailenizle ilgili ya da nerede yaşadığınızla ilgili spesifik bilgilerden de uzak durmakta fayda var. Başlık konusunda da bu hususlara dikkat edilmeli.

Son olarak, ismi biraz da esnek olabilecek şekilde seçmeye gayret gösterirseniz eğer, sonrasında blog konusunu değiştirmek istediğinizde veya başka konuları da ele almak istediğinizde zorlanmazsınız.

Kaynak: http://www.jeffbullas.com/9-simple-steps-choosing-perfect-name-blog/

 

Özgün ve kaliteli bir içeriğe mi ihtiyacınız var? O zaman bize tıklayın!