Dünyanın dört bir yanından çok büyük bir kitlenin internet ve sosyal medya kullanıcısı olmasıyla son yılların popüler meslekleri arasına giren blogger’lık, neredeyse herkesin hayalini kurduğu işlerden biri. Peki ama sadece blogger olarak para kazanmak, bu işi profesyonel şekilde yapmak mümkün mü? Blogger olma hayali kuranlar için birkaç haberimiz var…

Blog yazarlığı da günümüzde görsel ve video ağırlıklı

Seyahat, moda, spor, kültür-sanat gibi lifestyle konularda içerikler üreterek yüz binlerce kişiye ulaşan, hatırı sayılır bir takipçi kitlesine hitap eden blogger’lar, pek çok kişiye göre keyif aldıkları işi yaparak hayatlarını sürdürüyorlar. Özellikle WordPress, Blogger, Blogcu gibi mecraları kullanan blogger’ların kimi pek çok konuda içerik üretirken kimi ise kendilerini yetkin hissettikleri ve daha niş bir takipçi kitlesine hitap eden belli başlı konularda içerik üretiyor. Moda ve teknoloji gibi daha özel konuları odağına alan blogger’ların takipçileri de daha sadık oluyor. Günümüzde insanlar uzun yazılara nazaran görsel ve video ağırlıklı içerikleri tercih ettikleri için blog yazarlığı da bu yönde değişiyor.

Son yılların yükselen trendi: Instablogger

Instagram profillerinde paylaştıkları fotoğraf ve videolarla hayran kitlesi oluşturanlar da yok değil. Gezip gördükleri, eğlendikleri etkinliklerden fotoğraflar paylaşarak yüz binlerce, hatta milyonlarca kişi tarafından takip edilen Instablogger’lar, Influencer tabanlı pazarlama yapan yeni nesil şirketlerin dikkatini çekiyor. Öyle ki Instabloggerlar, profillerinin konseptine, takipçi sayılarına ve hedef kitlelerine göre yerel veya uluslararası birçok iletişim kampanyasına dahil olarak ciddi paralar kazanıyorlar. Türkiye’deki lifestyle fenomenler ve pek çok tanınmış kişi de Instagram’da sadece birkaç post atarak milyonların hayalini kurduğu ücretleri alıyorlar. Ortalama olarak 50 ile 200 bin arasında takipçisi bulunan Instagram fenomenlerine post başına 2 bin 500 ile 5 bin TL arasında değişen ödemeler yapılıyor.

Google Adsense geliri blog sitelerinin ziyaretçi sayısına göre değişiyor

Türkiye için örnek verecek olursak aylık 500 bin ziyaretçisi olan bir site 2-3 bin, bir milyon ziyaretçisi olan ise 5 bin TL civarında bir kazanç sağlıyor. Ancak her blog’un kazancı konseptine, içerik kalitesine ve hedef kitlesine göre büyük farklılıklar gösteriyor. Google Adsense reklamlarıyla blog’unuzdan para kazanmak istiyorsanız sitenizin onaylanmış olması gerekiyor. Adsense yayıncısı olduktan sonra yaratılan reklam kodlarını siteye ekleyerek tıklanma başına para kazanıyorsunuz. Unutmayın ki Google Adsense trafiği ayda 500 bin olan bir blog 10 bin TL kazanç sağlıyor.

İçerik pazarlaması da popüler bir blog için olmazsa olmaz

Blogger’lık söz konusu olunca içerik pazarlamasının nimetlerinden yararlanmamak olmaz. Kendi sitesinin Google aramalarında üst sıralardan görünmesini isteyenler içeriklerine uygun anahtar kelime, eklenti ve tasarımlara da önem vermeli. İçerik pazarlaması, bir an önce popüler olmak ve para kazanmak için blogger adaylarının göz önünde bulundurması gereken noktalardan biri. Ancak unutmayın ki samimiyet, tutku, inanç ve özgüven gibi faktörler de blogger olmak isteyenler tarafından dikkate alınmalı.

Dünyadan ve Türkiye’de bloglar

Özellikle ABD’li ünlü blogger’lar popülerliklerine yakışan miktarda paralar kazanıyorlar. Rachell Parchell, Pink Peonies adlı moda sitesiyle yıllık 960 bin dolar kazanırken Scott Schuman sokak modasını kendi perspektifinden yansıttığı fotoğrafların yer aldığı The Sartolialist isimli sitesiyle her yıl 100 bin dolar kazanıyor. Türkiye’de moda ve yaşama dair son trendlerin yer aldığı sitesiyle Buse Terim, teknoloji odaklı içerikleriyle ise Aorhan ve Fundalina ön plana çıkıyor. Her ay 1 milyonun üzerinde tahmini trafiği bulunan ve hayvan hakları odaklı içerikler üreten Patiliyo.com’un tahmini aylık kazancı 5 bin TL. Aylık 500 bin trafiği bulunan, Irkçılığa, cinsiyetçiliğe ve betonlaşmaya karşı sağlam duruşuyla adından sıkça söz ettiren Gaiadergi’nin tahmini aylık kazancı ise 2 bin TL ve üzeri.